Start arrow "Patronowe wydarzenia" arrow " Maria Danilewicz Zielińska - więzi, które przetrwały próbę czasu" - Konrad Tatarowski

" Maria Danilewicz Zielińska - więzi, które przetrwały próbę czasu" - Konrad Tatarowski Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
15.02.2007.
Prelekcje z cyklu ,,Maria Danilewicz Zielińska - więzi, które przetrwały próbę czasu" 
Prelekcja druga - Konrad Tatarowski

     15 lutego 2007 r. na zaproszenie pani dyrektor Małgorzaty Wdowczyk wykład wygłosił Konrad Tatarowski - dziennikarz, wieloletni współpracownik Radia Wolna Europa i autor książki ,,Literatura i pisarze w programie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa".
Prelekcję zaszczycili swą osobą: p. Andrzej Olszewski - Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski, p. Jerzy Erwiński - Wiceburmistrz Miasta Aleksandrowa Kujawskiego, p. Emilia Ciesielska - Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu przy Radzie Gminy Aleksandrów Kuj., p. Jarosław Wojciechowski - poeta włocławski, p. Stanisław Kaszubski - wiceprezes BIN-u, przedstawicielki Miejskiej Biblioteki Publicznej - p. Wanda Drabikowska i p. Beata Stolarska oraz pasjonat pani Marii, pisarz, przyjaciel szkoły - p. Wiesław Nosowski, który tym razem przyjechał z Warszawy z p. Anną Miszczyk, autorką pracy magisterskiej o Marii Danilewicz Zielińskiej. Wśród słuchaczy byli także inni sympatycy patronki i szkoły oraz licznie zgromadzona młodzież gimnazjalna. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wykładu o Radiu Wolna Europa, o jego polskich współpracownikach i zasługach naszej patronki dla tej rozgłośni. Pani Maria nagrała dla niej około 600 felietonów o pisarzach, poetach i książkach. Materiały przygotowywane do audycji wykorzystała później do napisania książki ,,Szkice o literaturze emigracyjnej". Po wykładzie prelegent udzielał odpowiedzi na pytania, których zadawanie skończyło się dopiero na części nieoficjalnej. Jako że spotkanie odbyło się w tłusty czwartek, goście kontynuowali rozmowy przy pączkach i kawie.