Start arrow "Patronowe wydarzenia" arrow Spotkanie z dr Adamem Wróblem

Spotkanie z dr Adamem Wróblem Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
28.03.2007.

Prelekcje z cyklu ,,Maria Danilewicz Zielińska - więzi, które przetrwały próbę czasu" 
Prelekcja trzecia - dr Adam Wróbel 

        28 marca 2007 r. w murach szkoły gościł dr Adam Wróbel, wykładowca WSHEwe Włocławku, znawca gwary kujawskiej i dobrzyńskiej, autor książki ,,Bo óny korzyniamy tkwiom w zimi głymboko" - bogatego źródła wiedzy o gwarze kujawskiej. Dr Adam Wróbel wygłosił wykład na temat stylizacji językowej w opowiadaniach kujawskich pani Marii Danilewicz Zielińskiej. Cytował fragmenty utworów i, co szczególnie rozbawiło gości i młodzież, ,,przekładał" zwrotki piosenek w gwarze kujawskiej na gwarę dobrzyńską.

            Miły nastrój podtrzymał uczeń naszego gimnazjum, Jan Sadowski, który recytował fragmenty opowiadania Marii Danilewicz Zielińskiej ,,Jantolkowa" - ,,O Żydzie, który przechytrzył samego diabła". Warto dodać, że Janek jest zdobywcą I miejsca w Kujawsko - Dobrzyńskim Konkursie Recytatorskim, który odbył się w Karnkowie w czerwcu 2006 r.