Start arrow "Patronowe wydarzenia" arrow Setna rocznica urodzin Patronki szkoły

Setna rocznica urodzin Patronki szkoły Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
01.06.2007.

100. rocznica urodzin Patrona

       Dnia 1 czerwca 2007 roku w naszej szkole odbyła się doniosła uroczystość - obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Patronki szkoły. Najważniejszym punktem programu było odsłonięcie tablicy, upamiętniającej Marię Danilewicz Zielińską. Patronat nad uroczystością objęli: Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego i Biblioteka Narodowa w Warszawie. Zaszczycili nas swoją obecnością: Jan Wyrwiński - poseł na Sejm, Tomasz Lenz - poseł na Sejm, Teresa Marek - reprezentująca panią poseł Domicelę Kopaczewską, Elżbieta Urbańska - wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy (Delegatury we Włocławku), Andrzej Derelkowski - wicedyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, Zbigniew Żbikowski - Starosta Powiatu Aleksandrowskiego, Michał Włoszek -  Wicestarosta Powiatu Aleksandrowskiego, Andrzej Olszewski - Wójt Gminy Aleksandrów Kuj., Waldemar Bartczak - przewodniczący Rady Gminy Aleksandrów Kuj. i radni gminy Aleksandrów Kuj., prof. Jerzy Dembski - artysta - plastyk, projektant tablicy pamiątkowej, Zbigniew Dolski - rzeźbiarz, wykonawca tablicy. Gościli u nas również przyjaciele szkoły, którzy byli jednocześnie przyjaciółmi Pani Marii: prof. Barbara Koc, dr Wiesław Nosowski, dr Konrad Garda, Joanna Pasztelaniec - Jarzyńska, Krystyna Sarnowska, Paweł Nowak, Sławomir Mąkowski, Alicja i Kazimierz Matulowie, Jarosław Wojciechowski, liczne grono sympatyków Patronki, dyrektorzy szkół, emerytowani nauczyciele z naszej gminy oraz sponsorzy i przedstawiciele rodziców. Gośćmi szczególnie miłymi sercu Pani Marii były: bratanica Hanna Frątczak z córką Barbarą Kalinowską i wnuczką Dorotą. Po przywitaniu gości, nauczycieli oraz uczniów przez panią dyrektor Małgorzatę Wdowczyk, nastąpiły przemówienia osób, reprezentujących władze wojewódzkie, powiatowe, gminne, oświatowe oraz wystąpienia przyjaciół szkoły, związanych pracą lub zainteresowaniami z Marią Danilewicz Zielińską. Następnie wszyscy obecni wyszli przed szkołę, gdzie odbyło się odsłonięcie tablicy. Dokonały tego: Hanna Frątczak - bratanica naszej Patronki oraz Joanna Pasztelaniec - Jarzyńska - reprezentująca dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie. Po tej części uroczystości nastąpił powrót do sali gimnastycznej, gdzie po rozdaniu nagród laureatom konkursów, dotyczących osoby Patronki, zgromadzeni obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów szkoły, którą przygotowały polonistki - A. Stanek i D. Olejnik. Wraz z wykonawcami ,,znaleźliśmy się" nad Tążyną, gdzie młodzi artyści wspominali osobę Patronki, Jej życie, recytowali ulubione fragmenty opowiadań kujawskich. Od ,,rybaka" zaś usłyszeliśmy ciekawostki o Niej, których nie znajdziemy w oficjalnych biografiach. Wspomnienia i recytacje były przeplatane piosenkami w wykonaniu absolwentki szkoły - Ani Wróbel i ciechocińskiego zespołu wokalnego pod kierunkiem Sławomira Małeckiego. Uroczystość została zakończona występami gminnej orkiestry strażackiej, szkolnego chóru z Dąbrowy Biskupiej oraz filii Szkoły Muzycznej w Radziejowie działającej przy naszej szkole. Goście mieli także okazję odwiedzić Izbę Patrona i wpisać się do księgi pamiątkowej. Część nieoficjalną stanowiły rozmowy i wspomnienia o Marii Danilewicz Zielińskiej. Odbyły się one w sąsiednim Odolionie - w ,,Etnie", gdzie dla gości i gospodarzy uroczystości przygotowany był poczęstunek. 

zdjęcia tutaj >>

W przygotowaniu uroczystości wspierały panią dyrektor polonistki: p. Danuta Olejnik i p. Anna Stanek.