Start arrow "Patronowe wydarzenia" arrow Znani i nieznani. Maria Danilewicz Zielińska - pisarka, prozaiczka. Gazeta Pomorska

Znani i nieznani. Maria Danilewicz Zielińska - pisarka, prozaiczka. Gazeta Pomorska Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Gazeta Pomorska   
05.05.2017.

 

Image  

Maria Danilewicz Zielińska urodziła się 29 maja 1907 roku w Aleksandrowie Kujawskim.
Wychowana została wśród książek, w patriotycznej atmosferze rodzinnego domu. Edukację rozpoczęła w Aleksandrowie, kontynuowała we Włocławku – ukończyła tam Gimnazjum im. Marii Konopnickiej, zdając w 1924 roku maturę. Studiowała w Warszawie na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze przed ukończeniem studiów, w 1927 roku, wyszła za mąż za konstruktora i projektanta urządzeń radiotechnicznych Ludomira Danilewicza (późniejszego współwłaściciela Wytwórni Radiotechnicznej AVA, w której powstała kopia niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma). W 1928 roku Maria Danilewicz została jedną z pierwszych pracownic Biblioteki Narodowej, rozpoczynając tym samym pracę w zawodzie bibliotekarza i bibliografa. Zajmowała się badaniem zbiorów z Muzeum Polskiego w Rapperswilu oraz zbiorami rewindykowanymi z Rosji. W 1936 roku wyszły drukiem „Pisma zebrane” Tymona Zaborowskiego zredagowane przez nią; była to jej pierwsza praca krytyczna.
 

 

 Uwaga: artykuł, do którego przekierowuje powyższy link został zredagowany przez Gazetę Pomorską. Zawiera on miejscami błędną pisownie  nazwiska pisarki. Powinno być: Maria Danilewicz Zielińska