Start arrow Kronika wydarzeń arrow XIV bieg niepodległości w Sławęcinku

XIV bieg niepodległości w Sławęcinku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
11.11.2017.
Image

 

10 - 11 listopada 2017 roku gromada zuchowa oraz drużyny harcerskiej działające w naszej szkole uczestniczyły w XIV Biegu Niepodległości brać harcerska Hufca ZHP Inowrocław, by uczcić 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tegoroczny zlot miał miejsce w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Sławęcinku.

            W spotkaniu wzięło udział 149 harcerzy, 14 drużynowych oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Inowrocław, Tadeusz Kacprzak, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaksicach, II Pułku Inżynieryjnego Jednostki Wojskowa 15 23 oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Sławęcinku.

Zadania przedrajdowe były bardzo interesujące. Każda z drużyn miała stworzyć grę planszową na temat historii Polski, narysować portret ważnej osoby z regionu oraz przeprowadzić wywiad z osobą, która przeżyła II wojnę światową. Do ostatniego zadania zuchy i harcerze podeszli bardzo poważnie. Zorganizowali spotkanie z Panią Jadwigą Wesołowską, która ze łzami w oczach opowiedział im o swoich losach podczas II wojny światowej.

Image 

Przybyli goście zostali poproszeni o ocenę prac przygotowanych przez drużyny harcerskie. Komisja konkursowa przyznała III miejsce 161 DH „Młode Wilki”. Nagrodą dla drużyny był bon na kwotę 50 zł. Przybyli goście uznali, że  II miejsce zajęła 14 Drużyna Łącznościowo- Wędrownicza „Iniemamocni”. Harcerze w nagrodę otrzymali bon na kwotę 100 zł. I miejsce zostało przyznane Gromadzie Zuchowej „Orebrne Orły” oraz Drużynie Harcerskiej „Sprytni” z naszej szkoły. Harcerzom wręczono bon na kwotę 200 zł. Ponadto Wójt Gminy Inowrocław ufundował naszym zwycięskim drużynom dwudniowy pobyt w Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie, natomiast Wydział Kultury Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta przekazał szklaną statuetkę.

Image 

Tradycyjnie odbył się uroczysty apel, podczas którego nasze drużyny z dumą obierały nagrody. Po części oficjalnej, w trakcie którego odśpiewano hymn państwowy, przyjęto meldunki drużyn,  harcerze udali się na punkty przygotowane przez służby mundurowe, gdyż tegoroczny Bieg Niepodległości poświęcony był pracy służb mundurowych.

Dzieli Komendzie Powiatowej Policji z Inowrocławia zuchy i harcerze mieli przyjemność uczestniczyć w grze policyjnej oraz w pokazie z udziałem psów policyjnych. Wieczorem cała brać harcerska zebrała się na sali gimnastycznej, by wspólnie pośpiewać i uczestniczyć w pląsach.

11 listopada 2017 roku zuchy i harcerze uczestniczyli we mszy świętej za Ojczyznę w kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Inowrocławiu oraz w patriotycznych uroczystościach pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

 

Karolina Linek

 Image