Start arrow Kronika wydarzeń arrow Andrzejki w klasach IV-VII

Andrzejki w klasach IV-VII Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
30.11.2017.

Image 

 

W czwartek 30 listopada uczniowie klas IV-VI bawili się na dyskotece andrzejkowej zorganizowanej przez samorząd uczniowski. Oczywiście nie mogło zabraknąć zwyczajowych wróżb, które przygotowali uczniowie klas VI pod opieką wychowawców – Kamili Kurnatowskiej i Dariusza Lewandowskiego.  Wróżenie w andrzejkowy wieczór praktykowały nie tylko nasze prababki, ale i znacznie starsze pokolenia. To zwyczaj sięgający odległych czasów, pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt.  W tym czasie panny sprawdzały, kiedy wyjdą za mąż i jaki będzie ich towarzysz życia. Obecnie andrzejki to wesoła zabawa traktowana z przymrużeniem oka. Aby tradycji stało się zadość, w naszej sali wróżb oprócz tradycyjnego lania wosku można było powróżyć  sobie z kart, rzutów kostkami, odkrywając przepowiednię ukrytą pod talerzykiem oraz w ciasteczku. 
 
Kamila Kurnatowska 

 

 
Image