Start arrow Kronika wydarzeń arrow "Być jak Ignacy" - poza nauką lubimy się bawić

"Być jak Ignacy" - poza nauką lubimy się bawić Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Tubielewicz   
27.03.2018.
Image

21  marca przywitaliśmy w naszej szkole wiosnę, ale również zakończyliśmy Tydzień Dobrych Manier. Każda z klas przygotowała krótki film dot. dobrego zachowania. Wszystkie nagrania cieszyły się wśród Was wielkim zainteresowaniem, ale czy nagrywając te i inne filmy zastanawialiście się nad tym jak to możliwe, że możemy widzieć ruchome obrazy? Od kiedy istnieje kamera? Czy zawsze się tak nazywała i czy może w tej dziedzinie nauki zasłynął jakiś polski wynalazca???

Już opowiadam ????: za światem kinematografii i wynalezieniem kamery, która nosiła początkowo inną nazwę- „pleograf” stoi polski konstruktor Kazimierz Prószyński. A było to ponad 120 lat temu!!!

Zapewne znacie braci Lumiére z Francji, których uważa się za twórców i prekursorów kamery. Otóż pamiętajcie o tym, że pracowali oni nad swoim wynalazkiem w tym samym czasie, ale nie zależnie od naszego Polaka Kazimierza Prószyńskiego. Ciekawostką jest to, że podczas pierwszej prezentacji swojego wynalazku, jeden z braci zwrócił się w stronę siedzącego na widowni Kazimierza Prószyńskiego mówiąc: „Panowie, ten człowiek jest pierwszy 
w kinematografii, ja jestem drugi”.

Czy wiecie co to jest camera obscura i gdzie ją wykorzystano? Te i wiele innych ciekawostek ze świata kinematografii poznali  jak i stworzyli Mali Odkrywcy Wielkich Rzeczy. Uczestnicy zajęć zbudowali swój własny zoetrop prezentujący galopującego konia, jak i spinnera, który działa jak stabilizator obrazu w kamerze.

Poza nauką lubimy się bawić, Zosia pokazała co stanie się kiedy połączymy boraks z klejem 
i wodą. Zobaczcie sami przeglądając galerię zdjęć.

 

 Karolina Tubielewicz

Image