Start arrow Kronika wydarzeń arrow Szkolny tydzień matematyki w szkole podstawowej w Stawkach

Szkolny tydzień matematyki w szkole podstawowej w Stawkach Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Angelia Urbańska   
21.03.2018.

 

14.03.2018 -20.03.2018
PODSUMOWANIE

 

Jak co roku uczniowie naszej szkoły  świętowali ‘Tydzień z matematyką’. Wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. Tydzień rozpoczęliśmy od obchodów Dnia Liczby Pi. Z tej okazji uczniowie klas Va, Vb, VIa przygotowali  inscenizację pt. „Kłótnia Liczb z Pi w roli głównej”

 Image

Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą ∏ – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”.

Image 

 Tydzień Matematyczny obfitował w wiele zmagań i konkursów matematycznych. Uczniowie w formie plakatów- przedstawiali swoje propozycje na ”Najważniejszą liczbę”, a wybór swój potwierdzali licznymi przykładami.  W szkole został zorganizowany konkurs SUDOKU. Sudoku to najpopularniejsza ostatnio łamigłówka logiczna rodem z Japonii. Uczniowie naszej szkoły mieli do rozwiązania rozmaite wersje Sudoku. Liczyło się nie tylko bezbłędne wykonanie, ale także szybkość uzupełniania luk. Konkurs wygrała dziewczynka z klasy IV b- Patrycja Gertz, która bezbłędnie i najszybciej rozwiązała SUDOKU.

 Image

Czas na zwykłych lekcjach matematyki również wypełniały zabawy z lekką nutką rywalizacji. W każdej klasie dzieci dobierały się w zespoły i wspólnie rozwiązywały zadania z maratonu matematycznego.

Wśród wielu konkursów nie zabrakło również konkursu o wiedzy matematycznej szeroko pojętej -„Jeden z ośmiu”, wzorowanego na telewizyjnym teleturnieju

„1 z 10”. W tym roku po raz pierwszy odbyło się starcie uczniów z klas 4-7. Uczestnicy odpowiadali na pytania z wiedzy związanej z matematyką. Zwycięzca mógł być tylko jeden. Po zażartej walce w finale, wyniki uplasowały się następująco:

I miejsce: Marzena Zawilska (VI a)

II miejsce: Roksana Jaskrowska (VII)

III miejsce: Miłosz Urbański (V a)

 Image

Czując już smak wakacji postanowiliśmy nagrodzić wszystkich zwycięzców, nim wybrzmi ostatni dzwonek w tym roku szkolnym. Zwycięzcom gratulujemy wiedzy i woli walki, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie;)

Zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku ;)

 

Angelika Urbańska