Start arrow Kronika wydarzeń arrow Edukacja globalna

Edukacja globalna Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Sławomir Świeczkowski   
03.12.2018.
Image

W ramach edukacji globalnej przeprowadzony został cykl zajęć na lekcjach: informatyki, techniki oraz plastyki. Podczas tych zajęć staraliśmy się przybliżyć problemy, z jakimi zaczyna borykać się świat oraz co nas wszystkich łączy.

Na zajęciach z informatyki z klasą IVb budowaliśmy w edytorze graficznym album, dotyczący problematyki związanej z zanieczyszczeniem środowiska i wpływem tych zanieczyszczeń na naszą przyszłość i przyszłe pokolenia.

Dalszą część tego globalnego problemu staraliśmy się rozwinąć z klasą IVa i b na zajęciach techniki, znajdując zarazem sposób na poprawę i zmianę tego stanu.  Skupiliśmy się nad zagadnieniem: „Jak dbać o Ziemię – znaczenie globalne. Śmietnik – i co dalej?".Uczniowie starali się wyszukiwać jak najbardziej skuteczne metody walki z problemem zanieczyszczeń i śmieci. Zrozumieliśmy jak jest to ważne dla nas i wszystkich ludzi, by żyć w „czystym środowisku", wolnym od zanieczyszczeń i śmieci, które w ostatnich latach nas „zasypują". Z roku na rok coraz więcej ich produkujemy-wytwarzamy i co dalej, co zrobić by zmniejszyć ich ilość i by większość z nich znów mogła być wykorzystana ponownie. Jak ważna jest tu segregacja odpadów i recykling.

Na zajęciach z plastyki z klasą IVa, tym razem bardziej optymistycznie, staraliśmy się znaleźć co nas łączy, bez względu na pochodzenie – jest tym sztuka. W związku z tym przeprowadziliśmy zajęcia pt. "Co łączy wszystkich ludzi i sprawia, iż jesteśmy tak podobni – globalne spojrzenie na sztukę". W toku zajęć doszliśmy do wniosku, iż to sztuka jest tym, co łączy wszystkie narody, co sprawia, iż „znikają” granice i różnice. Architektura, rzeźba, malarstwo, to to co nas zachwyca, co sprawia, iż świat staje się tak naprawdę „globalną wioską”, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

            Cykl zajęć sprawił, iż zaczęliśmy postrzegać inaczej świat i widzimy, iż nasze problemy są też problemami innych i odwrotnie. Musimy bezwzględnie dbać o Ziemię, bo jest to nasz wspólny dom, a sztuka jest tym, co nas przenika i sprawia, że jesteśmy jednością. Umiemy cieszyć się z tego, co nas otacza i ubolewać nad tym, jak ktoś nam to niszczy, zabiera.

            W przyszłości planujemy kontynuować poruszoną problematykę, starając się uwrażliwić wszystkich na problem zanieczyszczenia środowiska i jak ważna jest segregacja odpadów. Poczynając od najmniejszej komórki społecznej, jaką jest rodzina, poprzez znaczenie globalne i wpływ na zmiany, jakie zachodzą w otaczającym świecie. Będziemy również starać się, uwrażliwić wszystkich – kolegów, rodziców, na rolę sztuki w naszym życiu i tego jak jest to istotny element do kształtowania właściwych postaw i zachowań, by umieć nie tylko cenić własne dobra kulturowe, ale również doceniać osiągnięcia innych narodów.

 Sławomir Świeczkowski

Image (21 zdjęć)