Start arrow Kronika wydarzeń arrow Świąteczne warsztaty w skansenie w Kłóbce

Świąteczne warsztaty w skansenie w Kłóbce Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
07.12.2018.
Image

7 grudnia uczniowie klas pierwszych z wychowawczyniami: p. Aliną Kruszką i p. Dorotą Świtońską oraz katechetką p. Agnieszką Marjańską uczestniczyli w świątecznych warsztatach w skansenie w Kłóbce.  Zajęcia poprzedziła wizyta w chacie bogatego gospodarza kujawskiej wsi. Jej skromny świąteczny wystrój stanowiła zawieszona u sufitu podłaźniczka- poprzedniczka dzisiejszej choinki i snop zboża w kącie izby. Następnie wszyscy uczestniczyliśmy w warsztatach, wykonując stroiki, w których znalazły się bombki, udekorowane przez nas metodą decoupage oraz własnoręcznie przygotowane świeczki z plastra pszczelego wosku. Kolejna atrakcja czekała na nas w dworze Orpiszewskich. Zwiedzając ziemiańskie wnętrza podziwialiśmy choinkę, ozdobioną jabłkami, orzechami, łańcuchami ze słomy i z papieru, a w jadalni- odświętnie nakryty wigilijny stół. Pani przewodnik opowiedziała, jak wyglądała ta uroczysta kolacja i jakie potrawy jadano. Okazało się, że tak jak dzisiaj, tak też dawniej najbardziej wyczekiwany przez dzieci był moment, kiedy z prezentami przychodził św. Mikołaj. Wtedy były to najczęściej słodycze. 

Po części teoretycznej rozpoczęły się zajęcia praktyczne. Każdy mógł samodzielnie rozwałkować ciasto i wykrawać pierniki o tradycyjnych kształtach, które po upieczeniu własnoręcznie ozdabialiśmy lukrem. Powstałe w ten sposób pachnące ozdoby będą miłą pamiątką i oryginalną dekoracją świątecznych choinek.

Warsztaty były nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim żywą lekcją zwyczajów bożonarodzeniowych, które są ważnym elementem naszej polskiej religijności i kultury.

 Agmieszka Marjańska

Image (19 zdjęć)