Start arrow Kronika wydarzeń arrow Jasełka 2018 r.

Jasełka 2018 r. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
21.12.2018.

Image

 

Tradycją naszej szkoły stało się wspólne przeżywanie jasełek. Dlatego jak co roku zgromadziliśmy się 21 grudnia  wraz z całą społecznością szkolną, by w szacunku do naszej wiary i tradycji przypomnieć, dlaczego są święta Bożego Narodzenia, dlaczego ubieramy choinki i dlaczego obdarowujemy się prezentami.

Jasełka zostały poprzedzone oficjalnym pożegnaniem pani Elżbiety Jankowskiej – Baranowskiej, która od września 2018 roku zamieniła codzienne obowiązki szkolne na wypoczynek i podróże, czyli odeszła na emeryturę. Pani dyrektor wraz z delegacją nauczycieli i rodziców podziękowała długoletniej nauczycielce naszej szkoły za wychowanie i nauczanie wielu pokoleń uczniów, a uczniowie zaśpiewali na cześć Pani Elżbiety gromkie ,,Sto lat”. Były kwiaty, podziękowania i łzy.

Przedstawienie jasełkowe inspirowane utworem „ Betlejem polskie” Lucjana Rydla to bardzo tradycyjna inscenizacja, w której uczniowie wcielili się w postaci znane z Ewangelii wg św. Łukasza: pasterzy, aniołów, Heroda i jego sługę, Maryję i Józefa oraz Trzech Króli. Ludowe wierzenia wzbogaciły przekaz biblijny o epizod ukarania okrutnego Heroda, stąd na scenie pojawiły się uosobione postacie Śmierci i Diabła, które wymierzają władcy sprawiedliwość. Przedstawienie rozbrzmiewało kolędami i pastorałkami pięknie wyśpiewanymi i zagranymi na skrzypcach i klarnecie przez anioły i mikołajki, a na koniec prowadzący uroczystość złożyli wszystkim życzenia, dzieląc się opłatkiem.

W przedstawieniu wystąpili: Amelia Potęga i Sebastian Pawłowski z kl. V b, Kuba Anaszewicz, Mateusz Brożek, Igor Krzyżanowski, Anna Janik, Aniela Kulpa, Martyna Olejnik, Natalia Balcerzak, Julia Figielska, Monika Piekarska, Mikołaj Schwebs, Maciej Drużyński, Miłosz Jóźwiak, Wojciech Parzybut i Daniel Świątkowski z kl. VI b, Anna Wozińska, Miłosz Pastwa, Patryk Bonowicz, Julia Chmielewska, Klaudia Gertz z kl. VII a oraz Julia Ankiersztajn z kl. V a.

Jasełka przygotowała wraz z uczniami katechetka Agnieszka Marjańska. Obsługę techniczną zapewnił pan Roman Wachowski oraz Konrad Ogrodowski, Filip Korczak i Krzysztof Bytner z kl. III b gimnazjum. Scenografia powstała dzięki pomocy pani Aliny Kruszki i pani Doroty Świtońskiej oraz Ani Janik i Anieli Kulpy z kl. VI b.

 

Agnieszka Marjańska

 

 

Image 65 zdjęć


  •