Start arrow Kronika wydarzeń arrow "Listy w butelce"

"Listy w butelce" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
11.01.2019.

Image

,,Listy w butelce” to książka, która zainspirowała członkinie Szkolnego Koła Czytelniczego do przygotowania lekcji dla czwartoklasistów. Miała ona zachęcać do jej przeczytania i przedstawić historię Ireny Sendlerowej – osoby, która w czasie II wojny światowej z narażeniem życia uratowała od śmierci około 2.500 dzieci żydowskich z warszawskiego getta.

            Dziewczyny wraz z opiekunką klubu w wyniku burzy mózgów znalazły najlepszy sposób zaprezentowania bohaterki utworu – jedna wcieliła się w jej postać, a pozostałe (przy pomocy koleżanek z klasy VIII) stworzyły dwie rodziny warszawskie – polską i żydowską, przedzielone murem getta. Dialogi do scenki tworzyły się same, książka dostarczyła ich aż nadto. Czwartoklasiści zobaczyli m. in., jak siostra Jolanta (wojenny pseudonim Sendlerowej) przekonuje rodzinę żydowską do oddania dzieci oraz scenę rozstania. Poznali także jej wojenne losy i motto życiowe: ,,Kiedy człowiek tonie, należy podać mu rękę”.

            Lekcja zaczęła się od krótkiego wprowadzenia czwartoklasistów w czasy II wojny światowej, historię Zagłady narodu żydowskiego i przeczytania fragmentu książki ,,Listy w butelce” Anny Czerwińskiej – Rytel przez polonistkę, a zakończyła - prowadzonym przez ósmoklasistki quizem, który udowodnił, że czwartoklasiści bardzo uważnie śledzili przebieg wydarzeń i słuchali opowieści Roksany Jaskrowskiej o Irenie Sendlerowej. Historię ,,siostry Jolanty” klasa IV a poznała na lekcji języka polskiego w dniu 10 stycznia, a klasa IV b – 11 stycznia.

Opiekunka Szkolnego Klubu Czytelniczego – Anna Stanek

Image (10 zdjęć)