Start arrow Kronika wydarzeń arrow Happy St. Patryk Day

Happy St. Patryk Day Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Przybylska   
15.03.2019.
Image

 

W dniu 15 marca 2019 roku odbyła się otwarta lekcja kulturoznawcza pn. „Dzień Św. Patryka”, zorganizowana przez nauczycieli języka angielskiego: Annę Przybylską, Kamilę Żurawską i Adriannę Kowalską.

Głównym organizatorem  obchodów święta Dnia Św. Patryka była grupa dziewcząt z klasy VIII.

CELE LEKCJI:

1.       Przybliżenie postaci Św. Patryka – patrona Irlandii.

2.       Poznanie zwyczajów i tradycji  związanych z obchodami tego święta.

3.       Zapoznanie z symbolami Republiki Irlandii: flaga, złota harfa, trzylistna koniczyna, postać skrzata.

4.       Rozwijanie postaw kreatywności, współpracy w grupie, odpowiedzialności i umiejętności rozwiązywania problemów.

5.       Kształtowanie postaw tolerancji wobec innych kultur i poczucia przynależności do grona państw  Unii Europejskiej.

6.       Poszerzanie wiedzy o otaczającym nas świecie.

Dzień Św. Patryka obchodzony jest nie tylko w Irlandii, ale w wielu krajach katolickich i nie tylko katolickich na całym świecie. W tym roku również nasza szkoła postanowiła włączyć się do obchodów tego święta. Udekorowaliśmy hol flagami Irlandii, koniczynkami, na pergoli można było poczytać        o symbolach tego kraju i ich znaczeniu, poznać idiomy i przysłowia związane z tym świętem.

W tym dniu uczniowie naszej szkoły ubrani byli na zielono, a na twarzach można było zobaczyć namalowane barwy Irlandii i zielone koniczynki.

Jak podaje legenda, Św. Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo, a istotę Trójcy Świętej objaśniał na przykładzie trzylistnej koniczyny, która stała się symbolem tego kraju, dlatego też uczniowie               i pracownicy naszej szkoły otrzymali zielone koniczynki, które mogli przypiąć do swoich ubrań.

Podczas przerw można było skosztować „zielonych pyszności”: babeczek, ciast, szaszłyków owocowych czy galaretek przygotowanych przez uczennice klasy VIII. Była również możliwość  wcielenia się w postać legendarnego skrzata i zrobienia sobie zdjęcia. Ta atrakcja cieszyła się wielką popularnością nie tylko wśród maluchów.

,,Skrzaty” z klasy IV b przechodziły po klasach i częstowały uczniów i pracowników szkoły zielonymi cukierkami, życząc „Happy St. Patryk Day”

W klasach I-III uczniowie malowali trzylistne koniczynki, skrzaty i tęcze, tworząc piękne dekoracje sal. Rodzice również bardzo licznie włączyli się w obchody tego święta i również przygotowali swoim pociechom „zielone pyszności”. Były babeczki, zielone ciasto  SHREK i cukierki.

Dzień Św. Patryka uważamy za udany. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowane.

 

Anna Przybylska

Image (54 zdjęcia)