Start arrow Kronika wydarzeń arrow Światowy Dzień Turystyki

Światowy Dzień Turystyki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
29.09.2019.

  "Włóczykije” ze szkolnego koła krajoznawczo - turystycznego uczcili w sobotę 29 września Światowy Dzień Turystyki wycieczką do Ciechocinka. Dobrze znane sobie uzdrowisko uczniowie mogli tym razem podziwiać z perspektywy procesu technologicznego produkcji soli. Trasa wyprawy wiodła od źródła nr 11, czyli fontanny „ Grzybek” poprzez zabytkowe tężnie aż do warzelni, gdzie powstaje końcowy produkt, czyli słynna ciechocińska sól. O tym, jak z solanki o stężeniu 4,5% uzyskuje się krystaliczną sól, zajmująco opowiadał koleżankom i kolegom Julek z kl. V b, który pełnił funkcję przewodnika naszej grupy. Każdy z uczestników wyprawy mógł zabawić się w detektywa, tropiąc ciekawostki z dziejów uzdrowiska i rozwiązując quiz. Pytania dotyczyły zasłużonych dla Ciechocinka osób, architektury, a także bogatej flory i fauny miasta. Zachwyt wzbudziły zwłaszcza pawie, a w rezerwacie halofitów pięknie wybarwiający się jesienią soliród i kwitnący właśnie teraz aster solny. W parku podziwialiśmy złotą polską jesień, a na deptaku słynne dywany kwiatowe. Na koniec podsumowaliśmy wyniki quizu, który bezbłędnie rozwiązały Amelia i Julia z kl. VI b, wykazując się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością szybkiego wyszukiwania informacji w terenie. Wszyscy uczestnicy rajdu wracali z niego w świetnych nastrojach – naładowani energią i zachwyceni jesiennym krajobrazem pełnym zapachów i kolorów. Opiekunami „ Włóczykijów” był pan Dariusz Lewandowski i pani Agnieszka Marjańska.

Agnieszka Marjańska

Image

 

 

Image

(10 zdjęć)