Start arrow Kronika wydarzeń arrow Warsztaty świąteczne pierwszaków w Kłóbce

Warsztaty świąteczne pierwszaków w Kłóbce Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
17.12.2019.

 

 Image

17 grudnia uczniowie klas pierwszych poznawali świąteczne zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem na Kujawach i przygotowywali pierniki na choinkę, a wszystko w scenerii dworu Marii Wodzińskiej - Orpiszewskiej w Kłóbce.

Pierwszą atrakcją, która czekała na dzieci w skansenie, było zwiedzanie stylowych wnętrz ziemiańskiego dworu, udekorowanego świątecznie tak, jak w czasach największej jego świetności. Mogliśmy podziwiać wielką choinkę ustawioną w reprezentacyjnym salonie, ozdobioną ręcznie wykonywanymi ozdobami. Były to„ pajączki” i łańcuchy ze słomek i bibuły, papierowe wycinanki, jabłka, pierniczki, orzechy, a także biało - czerwone chorągiewki, które zdradzały żarliwy patriotyzm właścicieli. W jadalni czekał już wigilijny stół nakryty dla całej rodziny, a my dowiedzieliśmy się, że prezenty nie były najważniejszym elementem wigilijnej wieczerzy. Zaczynała się ona, gdy zabłysła pierwsza gwiazdka, a matka lub ojciec odczytywali fragment Ewangelii o narodzeniu Chrystusa. Po tym rodzina dzieliła się opłatkiem, także zwierzęta gospodarskie dostawały go razem z odrobiną każdej potrawy. Na stole musiały się znaleźć dary lasu - grzyby, dary ziemi - warzywa i owoce, dary wody - ryby. Były także prezenty dla dzieci, ale zazwyczaj w postaci słodyczy.

Po fascynującej wędrówce przez dawne wnętrza i zwyczaje uczniowie zostali zaproszeni na warsztaty wypieku tradycyjnych pierników, które następnie samodzielnie dekorowały lukrem. Było dużo zabawy, ale i nauki, ponieważ wiele dzieci po raz pierwszy miało możliwość wałkowania ciasta, wykrawania różnych kształtów oraz lukrowania. Podczas pracy śpiewaliśmy kolędy i piosenki świąteczne, a wokół roztaczał się smakowity zapach przypraw korzennych.

Naszą wyprawę zakończyło zwiedzanie skansenu: chałupy bogatego i biednego gospodarza, kuźni, szkoły, karczmy, remizy, wiatraka oraz drewnianego kościółka, pochodzącego z Ziemi Dobrzyńskiej. Najbardziej zainteresowała wszystkich szkoła, w której uczyły się w jednej klasie dzieci z różnych roczników. Wysłuchaliśmy opowieści pani przewodnik o trudnej sztuce kaligrafii, o kleksach, a także o metodach dyscyplinowania krnąbrnych uczniów drewnianym piórnikiem, oślą ławką czy klęczeniem na grochu. Przy remizie każdy mógł pociągnięciem za sznurek uruchomić dzwon, wzywający do pożaru, a na koniec w skansenowym sklepiku zaopatrzyć się w pamiątki.

Wycieczkę zorganizowała katechetka Agnieszka Marjańska z wychowawczyniami: p. Dorotą Stanicką i p. Iwoną Wypij.

 

Agnieszka Marjańska 

Image

(83 zdjęcia)