Start arrow Kronika wydarzeń arrow Smocze opowieści

Smocze opowieści Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
22.02.2020.

Image

Grupa "Włóczykijów" uczestniczących w sobotę w Rajdzie na Raty, została zaproszona przez swoich kolegów i koleżanki ze szkoły w Nieszawie na wystawę zatytułowaną "Smoki". Po wystawie oprowadził nas dyrektor Muzeum Stanisława Noakowskiego Ryszard Lewandowski, który przybliżył motywy twórczości autora niezwykłych smoków Jerzego Jabczyńskiego. Ten artysta pochodzący z Włocławka, zainteresowany dawnymi legendami i postaciami ze średniowiecznych opowieści, tworzy zupełnie nowe stwory, nadając im zaskakujące imiona np. Zielonomordziak różogłowy, Sprężyrdzaw nieśmiały, Jaskółczak alizarynowy itp. Zarówno obrazy, jak i przestrzenne smoki wykonane z balsy, wzbudziły wielkie zainteresowanie naszych młodych krajoznawców, z których każdy wskazał w gronie sympatycznych stworów swojego ulubionego smoka. Na koniec wizyty w Nieszawie odwiedziliśmy miejsce poświęcone pamięci Fryderyka Chopina. Zatrzymaliśmy się przy pomniku naszego wielkiego kompozytora nieprzypadkowo, ponieważ 22 lutego to dzień jego urodzin. 

Agnieszka Marjańska

Image

 

(11 zdjęć)