Start arrow Projekty i programy arrow Katyń...ocalić od zapomnienia

Katyń...ocalić od zapomnienia Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Adam Karczmarczyk   
14.02.2013.
 

       Katyń...ocalić od zapomnienia

          (gimnazjum)

Koordynator: Marek Dryżyński

 

 

We wrześniu 2010 r. nasze gimnazjum przystąpiło do programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

Celem programu było uczczenie pamięci bohaterów zbrodni katyńskiej, a także przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci społeczności lokalnej poprzez posadzenie 21 857 Dębów Pamięci. Każdy z nich upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie - według zasady: jeden dąb - to jedno nazwisko.

Dzięki zaangażowaniu Pani dyrektor Małgorzaty Wdowczyk oraz nauczyciela historii Marka Drużyńskiego odnaleźliśmy zdjęcie cmentarnej tablicy epitafijnej z Miednoje z napisem: ,,Posterunkowy Policji Państwowej Krzysztof Zajewski – urodzony  w 1907 r. w Aleksandrowie Kujawskim”. Ta informacja  stała się dla naszej społeczności szkolnej  impulsem do działania. Efekty  poszukiwań zostały przedstawione w kwietniu 2011r.           na uroczystej akademii, połączonej z posadzeniem i poświęceniem Dębu Pamięci Krzysztofa Karola Zajewskiego.

Przy zbieraniu materiałów nawiązaliśmy kontakt z Radą Ochrony Pamięci Wali Męczeństwa, Stowarzyszeniem Parafiada, włocławskim oddziałem Archiwum Państwowego, Archiwum Państwowym w Białymstoku, Muzeum Historycznym i Muzeum Wojska w Białymstoku, Parafią w Służewie oraz z aleksandrowianinem

– Panem Zdzisławem Stannym.

Mamy świadomość, że to nie koniec  poszukiwań cennych dla nas  informacji. Liczymy na to, że artykuł przywróci u części czytelników wspomnienia z  lat przedwojennych.  Za wszelkie informacje,  które mogą pomóc odtworzyć aleksandrowski okres życia Krzysztofa Kamila Zajewskiego, bardzo serdecznie dziękujemy.